Genetika Peruánců, Alpak, Lunek a Minipli

Uriel Verrunculosa
Uriel Verrunculosa

PERUÁNECToto plemeno má hladkou rovnou srst, srst je souměrně dlouhá a dorůstá délky asi 20 cm. Je hustá a lesklá. Na zádi (na kyčlích) má dvě vedle sebe umístěné rozety, proto srst roste obráceně od zádi k hlavě. Na čele je nepravý vírek, který tvoří společně s obráceně rostlou dlouhou srstí ofinku. Této ofině se říká "pony". Na tvářích odstává delší srst dopředu (licousy). Peruánec je povolen ve všech standardem uznaných barvách a kresbách.

zdroj: https://www.rodent.cz/ke-stazeni/Standard_1_7_2019.pdf

Marigold Verrunculosa
Marigold Verrunculosa

ALPAKAToto plemeno má zvlněnou, krepovitou srst, jednotlivé pramínky se stáčejí do spirál. Srst je souměrně dlouhá a dorůstá délky asi 20 cm a roste kolmo od těla, je hustá a lesklá. Na zádi (na kyčlích) má dvě vedle sebe umístěné rozety, proto srst roste obráceně od zádi k hlavě. Na čele je nepravý vírek, který tvoří společně s obráceně rostlou dlouhou srstí ofinku. Této ofině se říká "pony". Na tvářích odstává delší srst dopředu (licousy). Srst na břiše je též kudrnatá. Srst by se neměla rozčesávat. Alpaka je povolena ve všech standardem uznaných barvách a kresbách

zdroj: https://www.rodent.cz/ke-stazeni/Standard_1_7_2019.pdf

Genetika Alpak:

Alpaky se od peruánců geneticky liší tím, že mají ve výbavě tzv. Texl gen (Tg). Stejný gen způsobuje kudrnatost i u plemene Texel. Tento gen je recesivní, tj. projeví se až při kombinaci v obou alelách genu, tedy u zvířete které jej má 2x - Tg Tg. Genetický zápis alpaky je proto vždy: Tg Tg

Má-li zvíře jen jedno Tg, pak vypadá fenotypově jako obyčejný Peruánec a hovoříme o Peruánci Tg, tj Peruánec s genem pro kudrnatou srst Alpak. Tento gen se u Peruánců přenáší skrytě i několik generací a proto se i po delší době ze dvou Peruánců může narodit alpaka. V takovém případě je jasné, že oba rodiče peruánci mají právě jeden gen Tg. Viz tabulka spojení níže.

Naopak každé miminko, které je potomkem alpaky (a není to také alpaka) je vždy peruánec s TG (zdědil právě jedno TG od rodiče alpaky). U těchto potomků peruánců ze spojení peruánec x alpaka by Tg mělo být uvedeno i v PP.

Geneticky: 

(- -)     je to čistý Peruánec 

(Tg -)  vypadá jako čistý peruánec, ale je to peruánec s TG

(TgTg) je to alpaka


Možná spojení a jejich potomstvo: 

peruánec x peruánec: (- - ) x (- - ) : 100% miminek budou čistí peruánci

Peruánec x peruánec TG: (- - ) x (Tg - ) : 50% peruánec (- - ) a 50% peruánec TG (Tg - )

Peruánec TG x Peuánec TG:  (Tg - ) x (Tg - ) : 25% alpaka (Tg, Tg), 50% peruánec Tg (Tg - ), 25% peruánec (- -)

Peruánec x alpaka: (- - ) x (Tg, Tg): 100% peruánec TG (Tg - ) 

Peruánec TG x Alpaka: (Tg - ) x (Tg, Tg): 50% alpaka, 50% peruánec TG

alpaka x alpaka: (Tg Tg ) x (Tg, Tg): 100% alpaka (Tg, Tg)


Uvedená procenta jsou jen procenta pravděpodobnosti. Nemusí být v potomstvu vždy zastoupena v této výši, ale s větším množstvím zkoumaných subjektů se těmto číslům v reálu blíží. Znamená to že ač ze spojení peruánec TG s peruáncem TG má z 25% vzniknout alpaka, tak při vrhu 4 miminek by teoreticky mělo být jedno miminko alpaka. V praxi je však možné i to, že nebude žádné z miminek alpaka, nebo naopak budou třeba dvě nebo tři alpačata. Vše je o náhodě, ale model takto opravdu funguje, za léta chovu alpak jsem si to ověřila.

Při znalosti těchto zákonitostí lze díky potomstvu peruánců odhalit i skryté TG které někdy nelze dohledat ani v rodokmenu, protože se táhne skrytě dál, než vidíte předky. Nejde ho však u peruánců zcela vyloučit nevyskytne-li se alpačátko ve spojení Peruánec  x Alpaka. Zde ho jde jen potvrdit, narodí-li se alespoň jedno miminko alpaka, pak je to jasné že daný rodič peruánec TG má.

Závěr: u Peruánců se případná přítomnost Tg dá jen potvrdit, ne vyloučit


Willis Verrunculosa v péči Kateřiny Dietiové
Willis Verrunculosa v péči Kateřiny Dietiové

LUNKARYA PERUÁNEC - Toto plemeno má zvlněnou srst, jednotlivé pramínky se stáčejí do spirál. Srst je souměrně dlouhá a dorůstá délky asi 20 cm. Roste kolmo od těla, je hustá a lesklá. Na zádi (na kyčlích) má dvě vedle sebe umístěné rozety, proto srst roste obráceně od zádi k hlavě. Na čele je nepravý vírek, který tvoří společně s obráceně rostlou dlouhou srstí ofinku. Této ofině se říká "pony". Na tvářích odstává delší srst dopředu (licousy). Srst na břiše je též kudrnatá. Strukturou je srst odlišná od klasických kudrnatých plemen. Chlup není krepovitý. Gen, který způsobuje kudrnatost se dědí dominantně, tzn. že potomků lunkarya se můžeme dočkat již v první generaci. Srst by se neměla rozčesávat. Lunkarya - peruánec je povolen ve všech standardem uznaných barvách a kresbách.

zdroj: https://www.rodent.cz/ke-stazeni/Standard_1_7_2019.pdf 

Český standard je co se týká popisu struktury lunek dost stručný dalo mi to dost práce najít další zdroje popisující správnou lunku. Nejlepším způsobem jak poznat správnou strukturu lunky je sáhnout si na ní a vidět to naživo například na nějaké výstavě.

Miminka ve stáří 3-4 týdnů začnou přesrsťovat a mnohdy mívají zcela holý nos a okolí očí. Čím silnější je toto "olysání" tím kvalitnější pak bývá srst v dospělosti. 

Toto plemeno je také náchylnější ke kožním problémům. Při odstavu se častěji vyskytují kožní plísně a proto je potřeba je chovat v čistotě, suchu, bez průvanu, dbát dostatečného přísunu vitamínů a minimalizovat stres, který je častým spouštěčem vzniků kožních problémů. I tak se dermatitdy zcela vždy nelze vyhnout, zejména v odstavovém věku.

Genetika Lunek:

Stejně jako se alpaka liší od peruánce genem Tg, liší se i Lunkarya peruánec od peruánce genem označovaným jako LU (lunka gen). Tento gen je narozdlíl od alpačího genu domimantní. Co to v praxi znamená? Znamená to, že stačí aby se v genu objevil jen v jedné ze dvou alel gen LU a miminko není jen peruánec, ale lunkarya peruánec.

V tomto případě  neexistuje Peruánec s genem Lu (jako je u spojení s alpakami), protože jedinec s jedním LU už je opravdu Lunka. Zde naopak rozlišujeme Lunkarya homozygotní (LU LU) a heterozygotní (Lu - ). Homozygoti mají v genu 2x alelu LU, heterozygoti mají jen jednu Lu.

Geneticky:

(- -) je to čistý Peruánec

(LU -) Lunka heterozygot - někdy nazývané jako měkká lunka

(LU LU) Lunka homozygot - někdy nazývané jako tvrdá lunka


Možná spojení a jejich potomstvo:

peruánec x peruánec: (- - ) x (- - ) : kupodivu opět 100% miminek budou čistí peruánci

peruánec x lunka hetero: (- -) x (LU -) : 50% lunka hetero (LU -) , 50% peruánec (- -)

Lunka hetero x Lunka hetero: (LU -) x (LU -): 25% peruánec (- - ), 50% lunka hetero (LU -), 25% lunka homo (LU LU)

peruánec x lunka homo: (- -) x (LU LU) : 100% lunka hetero (LU -) 

Lunka hetero x Lunka homo: (LU -) x (LU LU):  50% lunka hetero (LU -), 50% lunka homo (LU LU)

Lunka homo x Lunka homo: (LU LU) x (LU LU) : 100% lunka homo (LU LU)

 Cílem chovu Lunek je dosáhnout co nejkvalitnější strukturu srsti a to je možné jen u lunek homozygotních a i tak se musejí do chovu vybírat jedinci s co nejkvalitnější srstí. Při omezeném výběru z relativně malého počtu chovaných zvířat v ČR toto není jednoduché. Velkou pomocí jsou kvalitní importované lunky ze zahraničí, které oživují krev současně chovaných lunek u nás a umožňují lepší výsledky v chovu.

Zda je Lunka opravdu homozygot (Lu Lu) se dá jen vyloučit, nedá se na 100% potvrdit. 


V chovu čistých Lunek je nežádoucí používat Peruánece Tg nebo Alpaky v zájmu udržení čisté lunie Lunek.

Při použití čistých Peruáncú (bez Tg) se dostáváme o krok zpět k heterozygotním Lunkám, ale pro oživení krve, nebo získání nové barvy se toto spojení občas dělá. I já jsem z počátku chovu dělala dlouho takovéto spojení, protože jsem neměla nepříbuzné Lunky. 

Alpaky se do chovu Lunek zařazují jen za účelem odchovu nového plemene minipli na kterém s několika dalšími chovateli poslední dobou pracujeme.


Vesemir je jen (LU -  Tg Tg) viz níže

MINIPLI - plemeno je v ČR prozatím neuznané, tak alespoň krátký popis jak by mělo vypadat: Vyznačuje se dlouhou srstí, velmi tvrdou, krepovitou, která se stářím zesiluje. S věkem se stále vyvíjí. Srst tvoří malé spirály, lokny ale jejich velikost je asi 3-5mm. Srst odstává kolmo od těla, na kyčlích jsou dva vírky, na hlavě je ponny offinka stejně jako u peruánců a alpak. Srst by se neměla rozčesávat, ale nechat růst přirozeně. 

Mininka mají výrazně kratší chlupy oproti lunkám a pomaleji dorůstají. Zda je to dáno skutečně délkou, nebo jen opticky tím že je chlup tolik zvlněný si nejsem jistá. Miminka (stejně jako u Lunkaryí) ve stáří 3-4 týdnů začnou přesrsťovat a mnohdy mívají zcela holý nos a okolí očí. Čím silnější je toto "olysání" tím kvalitnější pak bývá srst v dospělosti.

Genetika minipli:

Co je to Tg a LU  až víte z předcházejících řádků. Že Lu se dědí dominantně a Tg recesivně víte taky a co to znamená. Pro správné pochopení problematiky minipli je nezbytné to nastudovat a pochopit. Tyto dva geny jsou na odlišných místech genetického zápisu a vzájemně se nevylučují a proto mohou (i nemusejí) být přítomny nezávisle na sobě.

Správný minipli by měl mít ve svých genech tedy tento vzorec:  (LU LU Tg  Tg ). To jest měla by to být tzv. tvrdá lunka (Lu Lu) a alpaka dohromady (Tg  Tg) = nazvěme pracovně tvrdé minipli. 

A teď jak toho docílit? 

Prostým spojením Lunky a alpaky toho ještě nedocílíme protože je-li spojení:

(LU LU) (napřř. matka Lunka) x (Tg Tg)  (otec alpaka) -------> miminka budou 100% (LU - Tg -), což bude klasická "měkká" lunka (heterozygot s jedním LU od matky) a  jen jedno Tg od otce, které se neprojeví vlnitost alpaky obdobně jako peruánec s Tg, který nevypadá jako alpaka, jen nese jeden Texl gen. Vypadají jako klasické měkké lunky, jsou vizuálně neodlišitelné.

Tyto (LU - Tg -) nazývám pracovně "polotovary na minipli" protože právě spojením takových zvířat lze docílit minipli. Je to vlastně první nezbytný krok. 

Ukážu:

(LU - Tg -)  x  (LU - Tg -)  ---->   možné kombinace tohoto spojení jsou:

(LULU - -) 

(LU - Tg -) je totožné jako (- LU Tg -) a (LU -  -Tg) a (- LU - Tg )

 (- - Tg Tg)

(LuLU Tg -) je totožné jako  (LU LU - Tg)

(Lu - Tg Tg) je totožné jako  (- LU Tg Tg)

(LU LU Tg Tg)


Toliko teorie dle toho co říká současná věda o genetice a dominatních či recesivních genech. Nebudu se pouštět do spekulace procentuální pravděpodobnosti každé z těchto kombinací, jen je popíšu jak by měli jedinci s danými vzorci vypadat:

(LULU - -)  Klasická tvrdá lunka (homozygot) bez Tg

(LU - Tg -) Opět totéž co rodič, tedy měkklá lunka s Tg

(- - Tg Tg) Alpaka

(LuLU Tg -) Tvrdá lunka ale jen s jedním Tg - tyto jedince je dobré znova zařadit do chovu minipli, ale to zda Tg má se nedá zjistit jinak než vylučovací metodou při vhodném spojení např s alpakou. Narodí-li se pak alpaka, je jasné, že jedinec Tg má.

(Lu - Tg Tg) - v podstatě měkké minipli (aplikuji logiku měkká/tvrdá jako u lunek) - opět velmi vhodné pro další pokusy o vytvoření tvrdého minipli

(LU LU Tg Tg) - BIBGOOOO!!!! máme konečně tvrdé minipli. Pravděpodobnost však je celkem nízká, použijeme-li jako rodiče (LU - Tg -). 

Pravděpodobnost získat "tvrdé minipli" by se měla výrazně zvýšit pokud provedeme spojení jedinců (LuLU Tg -) nebo (Lu - Tg Tg). Ten první případ dal vzniknout již několika neplánovaným minipli, protože Tg se může skrytě táhnout mezi peruánci i lunkarya peruánci iopravdu po mnoho generací a neprojeví se, není-li vhodný partner.


Ve chvíli kdy získáme tvrdé minipli už nic nebrání dalšímu křížení mezi sebou za předpokladu nepříbuznosti jedinců. Pak už nám zbývá jen mít štěstí na odchovy ve správných barvách a také poměrech barev odpovídajícím českému standardu, aby se dali vystavovat. Pro uznání tohoto plemene českým standardem právě takové potřebujeme a musíme je odvystavovat.


Cílem chovu minipli je vyšlechtit něco podobného tomuto:

zdroj: www.lunkarya.de
zdroj: www.lunkarya.de


© 2020 CHS Verrunculosa - Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky