Často kladené otázky

1) Na jakou stravu jsou zvyklé vaše odchovy?

Naše morčátka jsou chována v souladu s potřebami, tj. základní složkou jejich stravy je seno. Naše seno pochází z nedalekých luk, z první i druhé seče. Není nejjemnější, zato je plné rozmanitých bylinek. Hrubější seno je vhodné pro správné obrušování zubů. Je pravdou, že jej nesnědí všechno, část ho nechají. To však není problémem, spíše výhodou  (viz níže). Kromě sena  dostávají každý den dávku zeleniny v množství 50-70g na jedno morče za den rozdělenou na dvě části - ráno a večer. V  létě, pokud je čerstvá tráva, tak zeleninové porce vynechávám, protože čerstvá tráva obsahuje dostatek vitamínů, pro které se morčeti přidává zelenina. Večer dostávají jednodruhové granule pro morčata značky Bocus nebo obdobné jednodruhové v množství cca 1 lžíce na morče. K tomu nesmí chybět čerstvá voda, pítka/misky doplňuji 2x denně. V létě při krmení čerstvou trávou je spotřeba vody minimální, v zimě však vypijí hodně, cca 100ml na morče/den.


2) Jakou podestýlku používáte?

Morčátka máme na dostatečné vrstvě hoblin (minimálně 5 cm) a na to přijde ihned první várka sena. Seno následně přidávám 2x denně a tzv. nastýlám. Morčátka milují válet se v seně. Vzhledem k tomu, že máme seno vlastní nebo koupené od souseda zemědělce za výhodnou cenu, není problém jim tento luxus neustálého válení v seně dopřávat. Morčátka jsou neustále v suchu. Spodní hoblinová vrstva pojme velké množství moči, vrchní senová zajišťuje čistotu a spokojenost morčat. V místnosti s morčaty není ani koncem týdne cítit žádný nepříjemný zápach, voní tam čerstvé seno. Seno je však bohužel všude a musí se neustále zametat. Kdo choval morčátka ví o čem je řeč.


3) Jak často čistíte morčecí bydlení? 

Plastové ubikace čistíme 1x za týden vynesením celého obsahu boxů na hnojiště na zahradě u slepic. Boxy následně umýváme vodou a poté octem, aby se uvolnily usazeniny z moči. Boxů máme dvojnásobek potřebného množství, takže vždy týden odpočívají než se dostanou opět do provozu.  Venkovní dřevěné kotce nastýláme déle, zejména v zimě je lepší nechat vyšší vrstvu podestýlky zmenšující vnitřní prostor velkých kotců a tím zvýšení vnitřní teploty. Neustále však pod sebou mají suchou a čistou podestýlku (přebytečné seno)


4) Jak udržujete vaše dlouhosrstá morčátka, češete je, koupete?

Ano, některá morčátka češu a snažím se udržet jejich srst ve výstavní kondici pravidelnou údržbou srsti. Těch je však minimum. Většinu chovných morčátek (se kterými neplánuji výstavní kariéru) prostě jednou za půl roku ostříhám (jarní a podzimní sestřih). Taková morčátka pak nepotřebují kromě pravidelného zastřižení drápků žádnou další kadeřnickou údržbu. Případně vzniklý dred není problém kdykoliv ustřihnout. je to pro ně daleko příjemnější a méně stresující než rozčesávání. Naopak výstavní morčátka pravidelně přečesávám, oni si na to časem zvyknout a už je to neobtěžuje, což je fajn. Koupu morčátka jen před výstavou, některá starší před tím než mají odejít do nového domova, aby byli v TOP kondici jako by se jeli vystavit. Ostatní chovná morčátka nekoupu pokud není ze zdravotních důvodů potřeba.


5) Jaké hřebeny používáte.

Upřímně, vezmu co mám po ruce, klidně i svůj vlastní hřeben....:D  Mám několik hřebenů kovových na psy i plastových, které by měli údajně snižovat elektrizující efekt, ale výrazný rozdíl v nich nepozoruji. Nepoužívám je každodenně, protože vlnitá struktura alpak a lunek se nemá moc často rozčesávat aby zůstala pěkně vlnitá. Minipli které mám jsme prozatím nezkoušela rozčesávat. Peruánce lze česat častěji, klidně každý den, ale není to potřeba, spíš je to bonus.


6) Jaké doporučujete vybavení klece.

Morče je skromný tvor a jeho nejlepší zábavou je parťák (parťáci) stejného druhu a pohlaví (či kastrát + samičky). Proto kromě základního vybavení jako je miska na granule a vodu, pítko doporučuji již nic moc dalšího do ubikace nevymýšlet a nechat jim co nejvíce volného prostoru. Zrušila jsem seníky (lezli mi do nich a srst měli z jedné stravy vytrhanou). Zrušila jsem i domečky, protože potřebuji mít rychlý přehled o všech morčátkách, abych si byla jistá že jsou všichni OK. Naopak mohu doporučit poličky či stolečky, je to lepší alternativa domků. Pod ně rádi zalézají a cítí se v bezpečí, nebo na ně rádi vyskakuji a odpočívají tam. Ze stejného důvodu jsou vhodné i hamaky. Neomezují volné pobíhání, ale umožňují odpočívání na vyvýšeném místě či schovku pod hamakou. Tunely bych volila jen do výběhů nebo velmi prostorných ubikací. Žádné další hračky kromě již zmíněných morčecích parťáků nepotřebují. V případě, že nenastýláte senem jako my a máte jen prostou podestýlku jsou vhodné i papučky či pelíšky, kde rádi odpočívají. Je však důležité mít stále na myslí to, že v kleci/boxu/kotci musí zůstat dost volného prostoru pro pobíhání.



© 2020 CHS Verrunculosa - Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky