Co morčeti nikdy nedělat

1) Nikdy nenechte morče skákat z větší výšky. Morče sice umí skočit docela daleko a někdy vyskočí i dost vysoko, ale skákat dolů je pro něj dost nebezpečné. Neodhadne správně vzdálenost a skočí, zejména pokud se bojí nebo se chce dostat pryč z místa kde momentálně je. Skáče-li shora dolů, jsou přetěžovány kosti končetin a páteře. Skáče-li rovnou hlavou dolů, může dojít i ke kotrmelci kdy zejména páteř je pod vysokým tlakem. Viděla jsem video jak někdo natočil, jak jejich morče pravidelně skáče zpět do klece horním otvorem a přitom se skoro překotí. A ještě jim to přišlo "roztomilé" (proto to natáčeli), nedošlo jim, že by svoje morčátko tímto nechali dělat nebezpečnou věc.

2) Nikdy nepřevracejte morče na záda. Ač se to mnohým nezdá divné a často vidám videa morčete ležícího na zádech jak v klidu leží a někdo drbe na břichu, pod krkem, na nožičkách... prostě kdekoliv a morče jakoby slastně drží. Tato poloha na zádech je pro morče zcela nepřirozená a sama morčátka ji dobrovolně nikdy nezaujmou. V této poloze na chvíli ztuhnou, tváří se jako by byla mrtvá. 

Je to přirozený obranný mechanismus. Některé šelmy loví zvířata jen ze zábavy, ne z hladu. Pokud se kořit přestane hýbat, lovec stratí motivaci a odejde. Morče přežilo. Viděli jste někdy kočku hrát si s myší? A pak, když je myš mrtvá (nebo je jeví mrtvá), kočka se o ni přestane zajímat. Kočka odejde a po chvíli se myš probere a zmizí taky pryč. To je přesně ta situace na kterou je daný "zmrtvovací mechanismus" přizpůsoben. 

V žádném případě to není pro morče příjemné ležet takto a nechat se drbat ač se to tak mnohým jeví jako roztomilé. Další negativní věcí při tomto procesu je, že trpí páteř zvířete. Není uzpůsobená zatížení celého těla nad sebou. Nedělejte jim to pokud je máte opravdu rádi.

3) Nikdy nekoupejte morčátka společně s vámi ve vašem bazénu. Mnozí ani nevědí, že morčata umí plavat. Ano, umí, ale nevyhledávají to (třeba jako psi) a plavou jen když jim jde o život. I když se to zdá roztomilé, jak morče hrabe nožičkami společně s vámi v bazénu, tak vězte, že je to jen z pudu sebezáchrany, za značně velkého stresu pro vaše morče. Ani v létě když je chcete ochladit to není vhodné. Chlad je nejlépe zajisti vhodným umístění v ve stínu v nejchladnější místnosti domu/bytu. Tam kam nejméně svítí slunce, ne v průvanu.

4) Nikdy nechovejte společně nevykastrovaného samce a samici/samice po celý rok společně. Samičky by se urodily k smrti, jsou schopné mít i 5x do roka mladé a neustálé těhotenství a kojení je velmi vyčerpává. 

5) Nikdy nestříhejte (neholte) vaše morčata z důvodu termoregulace. Máte-li dlouhosrsté morče, budete muset čas od času vzít do ruky nůžky a zastřihnout neustále rostoucí chlupy. Toto je běžná praxe a dělá se jak z estetického důvodu, tak pro usnadnění péče o srst dlouhánů. Zastřihává se obvykle takzvaně k podložce. Chlupy se nechají tak dlouhé aby dosahovaly těsně k podložce nebo o trochu nad ni. Kolem zadečku se stříhá klidně i trochu více. Někteří lidé však ve snaze "ulehčit" morčeti ve vedrech zajdou příliš daleko a ostříhají morče úplně, nebo je dokonce oholí. Nejen že je samotný proces pro morče velmi stresující, ale v žádném případě to jeho termoregulaci nepomůže. Dlouhosrstá plemena mají organismus přizpůsoben tomu, že mají dlouhou srst a radikálním ostříháním osrstění jim rovnováhu regulace teploty narušíte. Morče je pak paradoxně náchylnější na přehřátí nebo naopak prochladnutí. Radikální "sestřih" se občas praktikuje ze zdravotních důvodů (závažné kožní problémy, operace a pod.), ale pak se musí velmi hlídat tepelný komfort morčete dokud srst opět nenaroste.

© 2020 CHS Verrunculosa - Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky