Soužití morčat

Morče je společenské zvíře, zvyklé žít ve větších skupinách a chované samostatně trpí. Člověk mu nikdy nemůže nahradit druhá morčátka. Morče nespí několik hodin v kuse (jako například pes), musí cca každých 20 minut žrát a spaní mají lehké, aby nepadli za oběť dravcům. Spí někdy i s otevřenýma očima. Mnoho lidí nikdy nevidělo jejich morče spát. Člověk několik hodin denně spí, chodí do práce, školy, na nákupy... a morče "jedináček" je po tuto dobu samo a smutní. Takže pokud si myslíte, že se mu budete hodně věnovat a vynahradíte mu to, jste na omylu.

Starší morčátka chovaná delší dobu samostatně jsou dost často asociální a je pak daleko problematičtější je dodatečně seznámit s dalším morčetem (není to však nemožné viz níže).  Proto doporučuji už při pořízení prvního morčátka zvážit možnosti a pořídit rovnou morčátka alespoň dvě.

Možnosti soužití morčat:

1) ♂ + ♀ :  samec a samice se nesmí chovat dlouhodobě společně pokud není jeden z nich kastrovaný. Nekastrovaný pár bude mít do roka až 5 vrhů (teoreticky i 6) a to samici velmi vysiluje. Proto to v žádném případě nedělejte. Nejde-li to jinak, nechte samečka kastrovat (ceny kastrace samečků se pohybují kolem 1000 Kč, ale někde až ke 2000 Kč). Pokud to tak uděláte, je pak soužití kastrovaného samec a samice (nebo několika samic) obvykle velmi bezproblémové. Samec na samici naskakuje i vykastrovaný, sex si užívají, ale miminka z toho už nebudou. Po kastraci musí být sameček 2 týdny oddělen, může být ještě nějakou dobu plodný. Říká se že kastrát udělá s holkami pořádek a já tomu věřím i když doma takové soužití prozatím nemám.

2) ♀  + ♀  + ♀  +.... : samice a samice - pokud jste si 100% jistí že jsou obě (všechna) morčátka samice, je možné je chovat společně. S čím musíte počítat? S tím, že i holky mají občas své dny. Když mají říji, naskakují jedna na druhou podobně jako samci a může být doma docela veselo. Je to zcela normální chování, není to o tom že by byly homosexuálně založené. Jen si tak vyjadřují dominanci (obdobně jako samci). Dvě samice lze k sobě přidat v jakémkoliv věku, s mláďaty je samozřejmě vždy vše snazší. Starší samice se někdy při seznámení haštěří podobně jako samci (v některých případech i hůře než samci), ale po vyjasnění pozic se situace obvykle rychle zklidní.

3) ♂  + ♂  : Samec a samec - Tady máte několik možností :

a) Pořídit si dva sourozence, nebo stejně staré samečky nejlépe již zvyklé na sebe. V tomto případě je začátek soužití u vás doma bezproblémový. Problém nastává za několik měsíců (ve věku 4-6 měsíců) kdy se kluci dostanou do puberty. Pak je dočasně velmi veselo a kluci po sobě vyjíždějí. Vytrvejte a za pár týdnů se vše zklidní. Potřebují ke klidnému soužití více prostoru než samice, 120cm klec je často malá, ale dá se i tak. Pomůže udělat v kleci patro či poličku na trucování, odstranit domky nebo místa kam může jeden druhého "zahnat do kouta" bez možnosti utéct. ČASTO DOPORUČOVANÁ KASTRACE DLE ZKUŠENÝCH CHOVATELŮ NENÍ VŮBEC ZAPOTŘEBÍ A NEMÁ VÝRAZNÝ VLIV NA CHOVÁNÍ SAMCŮ VE SKUPINĚ. Dochází totiž k tomu, že doba, kdy je boj o dominanci nejhorší, stráví kastrované morče v karanténě k vůli pooperační péči. Po rekonvalescenci a přidání k druhému samečkovi je již nejkritičtější období puberty za nimi a zdá se že to zabralo. Jenže tou dobou by to zabralo už i bez kastrace, puberta prostě pomine a morčáci se uklidní i bez kastrace.

b) Pokud máte doma již dospělého samce a chcete k němu pořídit kamaráda, je nejlepší volba přidat k němu  miminko kluka těsně po odstavu. Toho vždy přijme a vychová si ho podle svého. Je to nejlepší varianta (možná i lepší než dva stejně staří bráchové, ti přijdou do puberty zhruba ve stejnou dobu a bitky bývají o to horší). Za pár měsíců, když se mladší samec dostane do puberty, tak se na čas situace bude zdát opět divoká. Cvakání zubama, vyjíždění jeden po druhém a často i pořádná bitka. V takových chvílích lidi obvykle dělají tu největší chybu a rozdělí je po nějaké šarvátce. Nikdy, opravdu nikdy mezi ně nestrkejte ruce (docela dost umí kousnout). A nikdy je nerozdělujte i když si způsobí nějaké zranění. Musí si to mezi sebou vyříkat a jeden druhého musí uznat za šéfa. Nijak vážněji si nikdy neublíží. Až se zklidné, prohlédněte oba samce a případné šrámy namažte např. betadinkou aby se do nich nedostaly bakterie a rychleji se to zahojilo. Oddělení a nový pokus o soužití situaci jen zhorší. Pokud vydržíte, tak se za pár týdnů situace uklidní a nová hierarchie bude nastolena. Ke straším chovným samečkům běžně odstavuji od matek mladé kluky a nikdy se mi nestalo, že by s tím byl problém.

c) Seznamovat dva dospělé samce je oříšek a doporučuji to jen pro otrlé, kterým nevadí seznamování v předešlých bodech. Moc nepomůže ani neutrální prostředí pro seznámení, které se jinak doporučuje při seznámení. Není to nemožné, někdy to trvá pár dnů, někdy několik týdnů. Dělám to v mé CHS aby samci nebyli delší dobu sami. Stojí to za ty problémy při seznámení, ale bez šrámů na těle se to většinou neobejde. Se samci, které plánuji na výstavy, se toto dělat nedá. Natrhnuté ucho či jiný šrám zbytečně snižuje bodové hodnocení morčat.

d) Tři samci spolu mohou vyjít, ale nemusejí. Je to další risk navíc zejména pokud jsou již dospělí. Zvažte proto pořízení třetího kluka ke dvěma již sžitým samečkům. Je možné že ho do party již nepřijmou a jeden z nich bude celou dobu "otloukánek". Pokud se k tomu i tak rozhodnete, budete potřebovat opravdu velký prosto pro ně a hodně trpělivosti.


Obecné zásady při seznámení morčat: 

- dostatek volného prostoru k pobíhání (nedávat zbytečně moc věcí do ubikace aby nebránily běhání)

- přidat poličku patro nebo hamaky, báječně se tam trucuje pokud se zrovna miláčkové hašteří a zvětšují užitkovou plochu ubikace

 - bez domečků nebo jiných míst kde by zahnalo jedno morče druhého do rohu

- první seznámení se obvykle doporučuje na neutrálním území, nebo alespoň v čerstvě vyčištěné ubikaci. Musím však říct, že toto u nás nepraktikuji, nepovažuji to za tak důležité jak se uvádí. Prostě je dám do nové rodiny kde mají být. Změny se snažím dělat co nejméně, stěhuji je jen z chovných důvodů.

- v případě že se perou, nikdy nestrkejte ruce mezi ně. Pokud to již nevydržíte a opravdu chcete od sebe oddělit peroucí se dvojici, tak použijte např ručník či rukavice, a ani tak se nemusíte vyhnout pěknému kousanci. Morče má daleko tlustší kůži než člověk.

- pokud se perou, tak pamatujte že jejich oddělení a nový pokus o soužití situaci jen zhorší a proto zkuste vydržet a nechat je být, vyřešit si vztahy mezi sebou. Někdy to trvá i pár týdnů než se to podaří.


Každé morčátko je jiné, jsou to osobnosti jako lidé, a proto jsou výše uvedené informace platné jen  obecně. Vychází z mých vlastních zkušeností a informací dalších chovatelů (viz soužití samic s kastrátem). Je možné že se vaše morče bude lišit od tohoto normálu. Avšak mnoho takzvaných "nespolečenských" morčat je zapříčiněno špatným přístupem lidí k tomu, co považují za normální. Není to problém v hlavě morčete, ale častěji v hlavě jeho majitele. Případně může být problém v tom, že nemají splněny základní potřeby jako je dostatečný prostor, vhodná strava či mají nějakou nemoc (paraziti). Pak může být jejich chování ovlivněno a vybočovat "z normálu".

V Kunovicích 23.1.2021


© 2020 CHS Verrunculosa - Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky